Co to jest rentgen zęba?
Rentgen zęba to inaczej RTG zęba lub prześwietlenie inaczej zdjęcie rentgenowskie zęba. Wykonuje się je przy pomocy aparatu rentgenowskiego. Promienie rentgenowskie są formą energii kierowanej w jedno miejsce. Energia ta może przenikać lub być absorbowana przez ciała stałe. Gęste obiekty, takie jak zęby i kości pochłaniają energie i przez to pojawia się w promieniach rentgenowskich jako obszary o jasnym kolorze. Promienie rentgenowskie przechodzą przez mniej gęste obiekty, takie jak dziąsła i policzki i pojawiają wtedy na kliszy rentgenowskiej występują, jako ciemne obszary.
W jakim celu wykonuje się rtg zębów?
Zdjęcia rentgenowskie (RTG) to jeden z najpopularniejszych i najpowszechniej stosowanych zabiegów profilaktycznych. Pozwalają one wykrywać problemy w jamie ustnej, zębach, dziąsłach i szczęce. Znajdowanie a później leczenie chorób jamy ustnej i uzębienia pozwala oszczędzić czas, pieniądze, uniknąć nieprzyjemnych i skomplikowanych zabiegów a nawet uratować życie.
Rodzaje problemów, które może wykryć rentgen zębów
Zdjęcia rentgenowskie pomagają dentystom zdiagnozować problemy z zębami i szczękami.
U dorosłych zdjęcia rentgenowskie pokazują:
- Próchnica, szczególnie małe obszary próchnicy między zębami.
- Rozkład pod istniejącymi wypełnieniami.
- Utrata kości w szczęce.
- Zmiany w kości lub w kanale korzeniowym spowodowane infekcją.
- Stan i ustawienie zębów ułatwiające przygotowanie do wszczepienia implantów, aparatów ortodontycznych, protez zębowych lub innych zabiegów stomatologicznych.
- Ropnie (infekcja korzenia zęba lub między dziąsłem a zębem).
U dzieci promieniowanie rentgenowskie określa:
- Czy próchnica się rozwija.
- Czy w jamie ustnej jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić wszystkie przychodzące zęby.
- Czy rozwijają się zęby mądrości.
Jak często należy prześwietlać zęby?
Częstotliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich zależy od Twojego stanu zdrowia. W przypadku osób, którzy dbają o zdrowie swojej jamy ustnej i na bieżąco diagnozują i leczą zęby ta częstotliwość jest niska, natomiast w przypadku osób które nie diagnozują swojego stanu zdrowia albo cierpią na poważne choroby jamy ustnej ta częstotliwość będzie wyraźnie większa.
Nowi pacjenci mogą mieć prześwietlenia rentgenowskie na pierwszym badaniu. Zdjęcia rentgenowskie podczas pierwszej wizyty są również używane do porównywania zdjęć rentgenowskich wykonywanych w czasie w celu wykrycia problemów i nieoczekiwanych zmian.
U osób z wysokim ryzykiem problemów stomatologicznych może być konieczne częstsze wykonywanie zdjęć rentgenowskich. Do tych osób należą:
- Dorośli, którzy często mają robione plomby inaczej wypełnienia: poszukiwanie próchnicy pod istniejącymi wypełnieniami lub w nowych miejscach.
- Osoby pijące dużo słodkich napojów: poszukiwanie próchnicy zębów.
- Osoby z chorobami przyzębia (dziąseł): monitorowanie utraty masy kostnej.
- Osoby, które mają suchość w ustach: czy to z powodu leków (takich jak leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwhistaminowe i inne), czy schorzeń. Suchość w ustach powoduje próchnicę.
- Palacze: monitorowanie utraty masy kostnej wynikającej z chorób dziąseł (palacze są narażeni na zwiększone ryzyko chorób dziąseł).
Często pacjenci pytają: czy zdjęcia rentgenowskie zębów są bezpieczne?
Aparaty służące do prześwietleń rentgenowski emitują bardzo małą wiązkę promieniowania. Obecna technologia skutecznie redukuje promieniowanie do bezpiecznej dawki dla zdrowia i życia ludzkiego. Poza tym ważnym czynnikiem jest krótki czas promieniowania, dodatkowo lekarze stosują specjalne fartuchy ochronne obłożone warstwa z ołowiu. Wszystkie te zalecenia i przepisy stanowią ramy bezpieczeństwa w zakresie wykonywania zdjęć rentgenowskich.
Jak przygotować się do badania RTG?
Nie stosuje się żadnych specjalnych przygotowań. Wszelkie metalowe przedmioty należy usunąć z obszaru naświetlanego promieniami rentgena.
Należy również poinformować dentystę, jeżeli jesteś lub możesz być w ciąży.
Badanie jest bezbolesne
Cena rentgena zęba
Cena zabiegu jest zgodna z cennikiem Zobacz cennik
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko
Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe / Dz.U. 2019 poz. 1792/ zgodnie z art. 32c pkt.2
Jednostka wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegające na stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące w celach diagnostyki medycznej stomatologicznej. Wszystkie zainstalowane na terenie jednostki aparaty rtg posiadają wymagane prawem zezwolenia.
Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników przy pomocy:
- dawkomierzy indywidualnych oraz pomiarów środowiskowych. Średnia wartość zmierzonej w okresie od 01.2021 do 12.2021r dawki nie przekroczyła 0,5mSv.
- Pomiary osłon stałych gabinetu wykonane przez Oddział Higieny Radiacyjnej nie wykazały przekroczeń określonych prawnie dawek granicznych.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego / Dz.U z 2005 poz.168/- dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:
– pracownicy: 20mSv/rok;
– ogół ludności : 1mSv/rok.
Uwaga:
- Na podstawie zmierzonych i obliczonych dawek stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
- Pracownia nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.
Adres
ul. Rakietników 17 lok. 1
02-495 Warszawa - Ursus
Godziny przyjęć
Pn / Wt / Czw: 12 - 20; Śr / Pt: 10 - 18
Telefon
507 794 805
lilladent2012@gmail.com