Twój uśmiech - nasza radość

Wypełnienie zębów - potocznie plomba

Co to jest wypełnienie zęba i czemu służy?

Wypełnienie zębów to potocznie nazywana plomba. Jest to element stomatologii zachowawczej.

Wypełnienie dentystyczne służy do wypełnienia ubytku (dziury powstałej w zębach) lub innych uszkodzeń, takich jak wyszczerbiony ząb. Ubytki z czasem stają się coraz większe, dlatego też im szybciej zostaną zauważone i wypełnione, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że później pojawią się problemy. Warto zatem pamiętać iż regularne kontrole są bardzo ważne w profilaktyce zdrowia jamy ustnej.

Brak leczenia ubytku lub wyszczerbiony ząb może prowadzić do bólu zęba , nieświeżego oddechu, infekcji, a nawet złamania lub utraty zęba.

Powody, dla których konieczna jest plomba

  • Próchnica zębów – Próchnica zębów jest najczęstszą przyczyną wypełnień. Płytka nazębna powstaje, gdy bakterie żywią się cukrami i skrobiami, które pozostały na zębach po jedzeniu lub piciu. Kwasy w płytce nazębnej zmiękczają i rozpuszczają szkliwo (twardą powłokę ochronną na zębach), powodując małe dziury, które następnie powiększają się.
  • Erozja kwasowa – Twoja ochronna powłoka emaliowana może zostać zniszczona przez kwasy zawarte w niektórych produktach spożywczych i napojach lub w przypadku niektórych chorób, takich jak refluks.
  • Odpryski – Możesz mieć złamany lub wyszczerbiony ząb jako część urazu lub po zjedzeniu czegoś bardzo twardego. Może to odsłonić wewnętrzne części zęba i z czasem doprowadzić do erozji.
  • Ścieranie – występuje wtedy, gdy np. szczotkujesz zęby zbyt agresywnie lub zgrzytasz zębami.
zakładanie plomby Warszawa Ursus

Rodzaje plomb

Rodzaj potrzebnego leczenia będzie zależał od stopnia uszkodzenia i od tego, który ząb jest dotknięty. Twój dentysta omówi z Tobą wszystkie opcje:

  • Amalgamat – to tradycyjne wypełnienia w kolorze srebrnym są wykonane z połączenia metali, w tym srebra, cyny i miedzi. Amalgamat są wytrzymałe. Natomiast w obecnych czasach są nieestetyczne i wręcz odstraszające. Jeśli jesteś w ciąży, dentysta prawdopodobnie odradzi wypełnienie z amalgamatu, ale może z tobą o tym porozmawiać. W naszym gabinecie nie stosujemy tego rodzaju wypełnień. 
  • Kompozytowe – wypełnienia kompozytowe są często określane, jako „białe wypełnienia”, ale w rzeczywistości można je dopasować ściśle do koloru zębów. Wyglądają naturalnie, więc są świetne, jeśli wypełnienie będzie widoczne, gdy się uśmiechasz, śmiejesz lub mówisz. 
  • Wkłady i nakładki – jeśli standardowe wypełnienie nie jest odpowiednie, dentysta może zalecić wkładkę lub nakładkę (czasami nazywane też nakładkami). Są bardziej odpowiednie do większych powierzchni żujących, takich jak tylne zęby. Wkładki wpasowują się w dziurę w zębie, podczas gdy nakładki budują kształt zęba. Mogą być wykonane z metalu, kompozytu lub porcelany. Porcelana może być idealna, jeśli szukasz czegoś praktycznie niewidocznego.

Jeśli ubytek zęba jest bardzo duży lub środek zęba jest uszkodzony, będziesz potrzebować , aby uniknąć usunięcia zęba. Chociaż często nazywa się je „wypełnieniami kanałów korzeniowych”, nie są one tym samym, co standardowe wypełnienie.

Czy zakładanie plomby na zęba boli?

Znieczulenie skutecznie zapobiega bólowi występującemu w trakcie przygotowania miejsca, w którym będzie zakładane wypełnienie. W naszym gabinecie pacjent ma do dyspozycji 2 rodzaje znieczulenia tj. nasiękowe oraz przewodowe. Odpowiedni rodzaj znieczulenia doradzi lekarz dentysta.

Pielęgnacja zębów po założeniu plomby

Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu wypełnienia zęba możesz jeść i pić. Pamiętaj jednak o tym, jeżeli miałeś znieczulenie to twoja szczęka może być odrętwiała, co powoduje utrudnienie w zgryzie.

Kiedy twoje usta są zdrętwiałe lub częściowo zdrętwiałe, istnieje większe ryzyko gryzienia języka lub wargi.

Uważaj również na gorące napoje, ponieważ środek znieczulający zmniejsza zdolność mierzenia ciepła płynu i możesz się poparzyć.

Jeśli miałeś głębokie wypełnienie, możesz nadal odczuwać ból w obszarze objętym stanem zapalnym. Powinno to ustąpić w ciągu kilku dni, gdy stan zapalny się zmniejszy. Jeśli ból nie ustąpi, skonsultuj się naszym specjalistą.

Pamiętaj, że zdrowa dieta, regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz regularne kontrole, co 6 miesięcy mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy w przyszłości.

Ile kosztuje założenie plomby na zęba w gabinecie Lilladent Warszawa - Ursus?

Wypełnienia w kolorze zębów, takie jak porcelana lub kompozyt stały są na tyle powszechne, że ich cena jest przystępna dla przeciętnego mieszkańca. Cena za plombowanie zęba to kwota od 150 zł u dzieci i 250 zł dla dorosłych. Sprawdź nasz cennik.

Adres

ul. Rakietników 17 lok. 1
02-495 Warszawa - Ursus

Godziny przyjęć

Pon / Wt / Czw: 12 - 20; Śr / Pt: 10 - 18

Telefon

507 794 805

Email

lilladent2012@gmail.com